تبلیغات
fire - ابر رایانه جاگوار سریع‌ترین در جهان

fire

هومن یاراحمدی

سی و چهارمین لیست ۵۰۰ ابررایانه برتر جهان در سایت top۵۰۰ منتشر شده که بر اساس آن ابررایانه جاگوار به رتبه اول جهان دست پیدا کرده است.

جدید ترین نسخه این لیست که تنها دو بار در سال منتشر می شود روز سه شنبه ۱۷ نوامبر در کنفرانس SC۰۹ درپورتلند در ایالت اورگان ارائه شد.

ابررایانه جاگوار از سرعت عملیاتی برابر ۱.۷۵ پتا فلاب بر ثانیه برخوردار است که با بهبود یافتن پردازشگر آن، این سرعت به ۲.۳ پتافلاب افزایش پیدا خواهد کرد.

یک پتا فلاب برابر یک کوادریلیون محاسبه در ثانیه است.

سال گذشته ابررایانه Roadrunner مقام اول لیست برترین ابررایانه های جهان را به دست آورده بود که به دلیل پارتیشن بندی سرعت این ابررایانه از ۱.۰۴ به ۱.۱۰۵ پتافلاب کاهش پیدا کرد و همین باعث پیشی گرفتن جاگوار از ابررایانه Roadrunner شد.

نکته جالب در رابطه با این لیست قرار گرفتن چین در رتبه پنجم کشورهای دارنده ابررایانه های قدرتمند در جهان است.

رایانه Tianhe-۱ که در مرکز ابررایانه ای ملی این کشور قرار دارد به عنوان پنجمین ابر رایانه پر سرعت و قدرتمند جهان در لیست ۲۰۰۹ برترینها قرار گرفته است.

۱۰ ابر رایانه برتر جهان بر اساس گزارش این لیست ابررایانه هایی از کشورهای آمریکا آلمان و چین هستند، در واقع کشور آمریکا با ۲۷۷ ابررایانه بیشترین بخش این لیست یعنی در حدود ۵۵ درصد از آن را به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش Top۵۰۰، ابر رایانه جاگوار از آمریکا در رتبه اول، Roadrunner از آمریکا در رتبه دوم، Karken XT۵ از آمریکا در رتبه سوم، JUGENE از کشور آلمان رتبه چهارم، Tianhe-۱ از چین رتبه پنجم، Pleiades از آمریکا در رتبه ششم، BluGene/L از آمریکا در رتبه هفتم، BluGene/P از آمریکا در رتبه هشتم، رنجر از آمریکا در رتبه نهم و Red Sky از آمریکا در رتبه دهم قرار گرفته اند.


نوشته شده در یکشنبه 1 آذر 1388 ساعت 06:57 ب.ظ توسط RED نظرات | |